www.eprace.edu.pl » milosc-mlodziezy » Zakończenie

Zakończenie

Niniejsza praca posiadająca podbudowę teoretyczną, pozwoliła na wyciągnięcie wielu istotnych wniosków, dotyczących zjawiska miłości, jej wpływu na zachowanie młodzieży licealnej i ewoluowanie poglądów na nią, w ciągu wielu setek lat. Przedstawione poglądy Platona, E. Fromma, Z. Freuda, R. Sternberga, B. Wojciszke, J. Lee, pozwoliły na szersze zapoznanie się z tym aspektem. Natomiast analiza badań pozwoliła na potwierdzenie wcześniej postawionych hipotez, jak również na obalenie jednej z nich.

Miłość jest przeżywana w zależności od posiadanego doświadczenia, wiedzy, przyjętego systemu wartości, od poziomu dojrzałości emocjonalnej i osobowości. Uczucia młodzieży są niezwykle delikatne i przeżywane w sposób bardzo osobisty, dlatego też tak bardzo bronią oni dostępu osób dorosłych do swego życia i przeżyć targających nimi. W wieku młodzieńczym wiele osób przeżywa swą pierwszą miłość, która niejednokrotnie będzie wspominana do końca życia. To miłość sprawia, że ludzie czują, że żyją, a dzięki niej potwierdzają niejako swe istnienie. Uczucia często popychają młodych ludzi do niecodziennych wyczynów, motywują do przyjaźniejszego nastawienia wobec otoczenia. Sprawiają, że ludzie są życzliwi, częściej się uśmiechają, wręcz promieniują radością, chcieliby wykrzyczeć wszystkim dookoła, że kochają i są kochani. Smutek i przygnębienie goszczą w ich sercach tylko, gdy tęsknią. Nie ważny jest stan konta w banku, posiadanie samochodu, liczy się tylko bliskość drugiej osoby i uczucie. Bo dla zakochanych ukochana osoba jest istotą cudowną i ucieleśnieniem piękna.

Konkludując, miłość to uczucie, które istniało od zarania dziejów i wywiera ogromny wpływ na życie ludzkie. To ono dodaje siły i odwagi w przezwyciężaniu własnych słabości, przeciwności losu, to ono często staje się natchnieniem dla poetów, filozofów, malarzy, artystów, którzy niejednokrotnie dzięki miłości tworzą dzieła, które przetrwały setki lat. Aby zdobyć tak cenne uczucie ludzie byli i wciąż są zdolni uczynić i poświęcić wiele, gdyż jak pisze Wergiliusz: „Omnia Vincit Amor” – miłość wszystko zwycięża. Nierzadko miłość wiązana była z siłami magicznymi. Od setek lat ludzie odczyniali czary, podając magiczne napoje, rzucali zaklęcia, aby wzbudzić czy też ożywić tlącą się miłość. Choć we współczesnych czasach nie stosuje się magii w zdobywaniu ukochanej osoby to ludziom pozostał ich nieodparty urok w oczarowywaniu obiektu miłości. Bo jak powiedział George Sand:

Jest tylko jedno szczęście w życiu,

kochać i być kochanym”.



komentarze

Gdyby nie zakończenie miałabym wysokie mniemanie o tej pracy, ale nie wiedzieć kim "był"(?) George Sand.... Cytuję: "bo jak powiedział"...

skomentowano: 2011-01-05 00:05:09 przez: Ania

George Sand to znana postać. Każda wykształcona osoba powinna wiedzieć, że była ona kobietą Chopina. Pozdrawiam.

skomentowano: 2011-09-22 18:05:17 przez: Karolina

Zaraz, zaraz... Powiedział(?) Chyba powinno być powiedziała, bo to jej słowa, a była, ponoć, kobietą :)

skomentowano: 2011-09-22 18:08:29 przez: Karolina

skomentowano: 2015-04-17 13:46:14 przez: Piotr

skomentowano: 2015-05-25 21:20:38 przez:

Copyright © 2008-2010 EPrace oraz autorzy prac.